Jiří Žáček
autorské stránky
Nedělejte z teorií
terorie!
Co právě dělám
Co jsem dělal na jaře 2022
V březnu jsem se málem udusil. Zánět v průdušnici. Naštěstí mě potomci včas dopravili do nemocnice, kde mě ranhojiči rozdýchali a napumpovali antibiotiky. Takže žiju, ale žádná sláva to není. Hrát scrabble ovšem můžu.
Začátkem června jsem autogramiádoval na libereckém Festivalu dětského čtenářství.
A koncem června jsem podepisoval knížky na Světě knihy, který tentokrát probíhal ve stanech. Na stánku vydavatelství Šulc-Švarc jsem se potkal s nakladatelkou Veronikou Baštovou, redaktorem Jirkou Korejčíkem, výtvarnicí Veronikou Balcarovou, prozaičkou Ivetou Svobodovou a dalšími.
Na stánku Edice ČT jsme se sešli s režisérem večerníčku Kdopak by se čertů bál Jiřím P. Miškou a výtvarníkem Luďkem Bártou.
Při křtu knihy limeriků Vlastimila Šantrocha Shaalendář v kavárně Ka-Sha-Fé jsem byl pověřen rolí kmotra; na fotce dělám třetího básníkům Radkovi Lehkoživovi a Radaně Šatánkové.
Se šansoniérkou Renatou Drössler jsme se fotili na obálku LP desky Motýl něhy uletí, která vyjde co nevidět. S fotoaparátem čaroval Jiří Šujanský. Focení je makačka!
V Hudebním divadle v Karlíně měl 20. června premiéru muzikál O ztraceném slabikáři s mými texty. Vystoupilo v něm mnoho dětí a bylo to představení z rodu velikolepých.
Na jaře také vyšla knížečka V pravěku bylo blaze člověku, ilustrovaná Veronikou Balcarovou. Kdyby si někdo chtěl tohle rozmarné vyprávění o prvních lidech na planetě Zemi poslechnout v sugestivním podání Vlastimila Brodského, najdete ho na tomto webu na Audiokoutku, v souboru Pohádky.
Sobě a milovníkům poezie pro radost jsem si vydal bibliofilii Apollinairových básní v mém překladu pod názvem Písně nemilovaného. Ty překlady původně vyšly v minulém tisíciletí v obsáhlé antologii Velké trojhvězdí (Apollinaire + Eluard + Prévert), ale po té už ani pes neštěkne (kéž bych se mýlil), proto jsem se na chvíli změnil ve vydavatele. Apollinaire za to rozhodně stojí.
Před chvílí na mě z počítače vyskočily Tři kuchařské recepty, psané před časem pro kuchařku profesora Pavla Vašáka. Na věčnou slávu nejlepšího máchologa a chlapíka s vytříbeným smyslem pro humor si něco uvařte, ať vám chutná!
Jarní životabudič aneb česnečka proti upírům
Do vývaru z hovězího masa (jsi-li kujón, uvař bujón) přidej nakrájené maso, uvařené brambory a hlavně česnek s natí. Povař krátce, jen co zesklovatí. Čím víc česneku, tím líp!
Vhodný pro duši i pro tělesnou schránku k probuzení ze zimního spánku, jakož i proti upírům a chandře nebo splínu.
Škubánky jedna báseň
Placky ze škubánkového těsta osmažíme na jedné straně a po obrácení každou obložíme plátkem šunky a kouskem sýra, který se během dosmažení pěkně roztaví. Smaž na sádle či oleji co nejpomaleji!
A co zvolit za přílohu? Inu – houby v octě, okurečky, čerstvou zeleninu.
Protože jsi člověk a ne pes, nežer, nýbrž labužnicky jez!
Káva Mon amour
Čerstvě mletou kávu rozděl do dvou šálků.
Nevař vodu z vodovodu, nýbrž minerálku.
Vař ji s láskou na svatého Dyndy,
jinak získáš jenom koflík bryndy!
Třikrát přelij kávu, která zpění
v nápoj lahodný jak políbení.
A poněvadž je dnes 1. červenec a před námi jsou prázdniny, na něž jsme se jako školáci těšili přímo nezřízeně, končím už tradičně šrámkovským: Léto budiž pochváleno!
Navigace
Tiráž
© 2004 Jiří Žáček • na stránkách jsou použity obrázky Adolfa Borna, Jiřího Slívy, Zdenka Seydla, Lucie Dvořákové, Jiřího Žáčka, Aloise Mikulky, Jiřího Jiráska a dalších autorů z knížek Jiřího Žáčka • webdesign © 2004 AVAS s.r.o. • správce stránek Vít Novák • Uvedená práce, jejímž autorem je Jiří Žáček, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní